Jak nakupovat a skladovat potraviny
Než se začneme věnovat samotnému nakupování a skladování potravin v jednotlivých podkapitolách, tak je potřeba si uvědomit, že potraviny jsou veškeré věci, které jíme. Pamatujte si asi nejdůležitější gastronomicko-medicínskou poučku, že jsme to, co jíme. Proto vždy nakupujte jen kvalitní potraviny. Nákupem vaření vždy začíná a to co do hrnce dáte, to z něj zase vyndáte. Takže, pokud chcete žít kvalitní, co nejzdravější a dlouhý život, tak zapomeňte na různé urychlovače, osvědčené změkčovače a podobné babské rady, jak udělat z nekvalitní potraviny úžasný pokrm.
Pokud nejste na začátku toku potravin a nepěstujete si veškerou zeleninu, ovoce, koření a nechováte veškeré druhy skotu, ryb, zvěřiny a prostě všeho co je k jídlu, tak musíte najít toho nejvhodnějšího dodavatele do vaší spižírny a lednice.
První pravidlo při nakupování: Nakupujte tam, kde máte z nákupu dobrý pocit a kde tobu věříte.
Nejde jednoduše říct: choďte tam a tam nakupovat. Je jedno jestli budete své potraviny nakupovat u zemědělce, u stánku na rohu ulice, na tržnici, ve velkoobchodě nebo v supermarketu. Vždy je základ abyste měli v prodejce důvěru. Pamatujte na to, že pokud vás jednou zklame, tak je lepší najít někoho jiného. Dejte vždy na doporučení přátel, kolegů. Na druhou stranu se nelze spoléhat jen na jejich gastronomický obzor. Takže důvěřuj, ale prověřuj.
Druhé pravidlo při nakupování: Pokud nemáte dostatečné skladovací prostory, nakupujte jen to, co skutečné potřebujete a spotřebujete.
Toto pravidlo platí hlavně pro maso, zeleninu a ovoce, tedy potraviny, které je nejlepší konzumovat za čerstvého stavu. V dnešní době lze skutečně denně koupit prakticky kompletní sortiment potravin, proto není nutné se nějak zbytečně předzásobovat potravinami a skladovat je mrazením, sušením a jinými druhy konzervování. Na druhou stranu je pochopitelné, že jsou určité sezónní druhy potravin, které prostě jinak neseženeme, a proto je zamrazit musíme. A pokud máte možnost koupit nějaké unikátní jatečné maso, tak jej také zamrazte, ale o tom dále. V každém případě stále myslete na to, že se v Evropské Unii plýtvá a vyhazuje se zbytečně 25 – 30% potravin.
Třetí pravidlo při nakupování: Nakupujte pocitem.
U žen se tvrdí, že mají šestý smysl, ale když to je možné a jste žena či muž, tak při nakupování využívejte všech zbylých pět smyslů a pokud ve vás jakýkoliv z nich vyvolá špatný pocit z prodávaného zboží, tak zboží nekupujte. Zdá se to být jako jednoduchá fráze, ale dejte na své smysly dřív, než může být pozdě. V hotových pokrmech už se některé vlastnosti zkažených potraviny ztratí a jejich konzumace může mít fatální následky.