Do této sekce patří vše od soli až po mouku, sušenou čočku, rýži, těstoviny a konzervy se sušenými rajčaty.
Vždy při nákupu kontrolujte obaly. Nesmí být porušené. Důležité u suchého zboží je, aby bylo skutečně skladováno v suchu s nízkou relativní vlhkostí vzduchu a při teplotě aspoň 15 stupňů. Nikdy ale víc než 25°C, aby i suché věci nepřeschly. Suché zboží má vždy obal a etiketu. Etiketu vždy čtěte nejen kuli datu minimální trvanlivosti, ale hlavně pro složení výrobku. Na trhu existuje celá škála určitých výrobků v různé kvalitě. Nešetřete na sobě, na svých přátelích, klientech i třeba nepřátelích. Kupujte jen výrobky nejvyšší kvality a jakosti. Například drcená rajčata… Vždy kupujte ta nejkvalitnější. Berte na vědomí, že někde na plantáži někdo utrhl rajčata v nejlepší zralosti a ihned je zpracoval tak, abyste si mohli uvařit perfektní těstoviny s omáčkou bolognese třeba v březnu.
Teplota, vlhkost a prostředí při skladování je stejné jako by mělo být při prodeji. Jednoduše řečeno všem známý suchý sklad nebo v domácnosti špajska.
Koření a bylinky jsou tvůrce chuti proto je velmi důležitý jejich výběr a skladování.
Vždy vybírejte koření jen od nejkvalitnějších producentů. Vždy je potřeba prohlédnout obal, aby byl neporušen a koření bylo v perfektní kondici. Koření můžete koupit jako jedno druhové nebo směsi, suché nebo v podobě pasty. Je celkem jedno, jestli je v pytlíku, kelímku nebo skleničce, ale musíte mít jistotu, že pokud jej otevřete, tak tam bude ta chuť, kterou chcete, aby tam byla.
Jedno druhové koření je poměrně nekomplikované, tedy je potřeba jen užít uzavíratelný obal a udržovat jej v suchu.
Směsi jsou samozřejmě komplikovanější, ale nejsou ničím nepoužitelným nebo špatným. Je třeba dát si pozor na obsah soli. Je zbytečné kupovat drahou sůl. Jak jsem psal výše, tak směsi koření jsou buď suché a sypké nebo v podobě past. Takže jednoduše skladujte sušené v suchu a pasty v chladu v lednici v uzavřené nádobě.
Myslete na to, že koření nemá nekonečnou trvanlivost, takže nekupujte příliš velké množství na jednou.
S bylinkami je to trochu složitější, než s běžným kořením, protože si můžete koupit bylinky čerstvé nebo sušené a čerstvé můžete použít, usušit nebo zamrazit.
Sušené bylinky mají u mnoha druhů diametrálně odlišnou chuť než bylinky čerstvé. To ale neznamená, že jsou nekvalitní, nepoužitelné nebo dokonce nežádoucí v našich kuchyních. Sušené bylinky mají pochopitelně důležité využití do mnoha jídel. Jsou dokonce některé bylinky, jako například majoránka nebo oregano, které mají daleko výraznější chuť jako sušené než čerstvé.
Pokud si koupíte čerstvé bylinky, tak máte v zásadě tři možnosti. Buď bylinky uskladníte do mokrého papíru, hadru, utěrky nebo zamrazíte nebo usušíte.
Pokud bylinky mrazíte, tak je nejprve rozložte vedle sebe na větvičkách do mrazáku ideálně na nějaký podnos. Po zmrznutí je dejte do pytlíku a uzavřete.
Jestliže bylinky sušíte, tak je svažte do snopu a pověste na teplé místo, kde proudí vzduch, aby co nejrychleji uschly. Většina sušených bylinek by měla být v uzavřených nádobách, aby nevyčichly, ale například už zmiňovaná majoránka a oregano by měla zůstat v látkových pytlíkách nebo svazcích, tak, aby k nim mohl vzduch.
Ne nadarmo se říká, že koření je nad zlato a zlatá bába kořenářka. Není to složité, ale chce to jistou zkušenost a pečlivoat.